Przewodni polisa na życie 1200x630

40 lat i życie przed Tobą. Po co Ci polisa na życie?

"Dziękuję Tato, Mamo. Kocham Cię"

Ten artykuł jest o tych kilku słowach, które właśnie przeczytałeś(aś) (i - żeby być w pełni uczciwym - o polisie na życie też)

Czujesz się bezpiecznie. Rodzina zabezpieczona, kwota na zachowki też, na innym koncie rośnie odkładana kasa na wcześniejszą spłatę kredytu. Wszystko zgodnie z przewidywaniami.

Uprawiasz sport, trzymasz dobrą dietę, biegasz, chodzisz na siłkę, grasz w squasha, zawał Ci nie grozi. Po prostu nieśmiertelny. Tyle tylko, że zapomniałeś o tym że... mieszkasz w Tarnobrzegu. Albo w Piekarach Śląskich. Ale o co chodzi? - zapytasz.



Ale o co chodzi z tym Tarnobrzegiem i Piekarami?

No dobra, wyjaśniam. Ale uwaga - jeśli pamiętasz "Opowieść Wigilijną" to właśnie zabiorę Cię w przyszłość. Zobaczysz swoje alternatywne ścieżki życia. Jak znam sprawę na 100% kontaktowało się już z Tobą co najmniej dwóćh czy trzech doradców, którzy proponowali Ci ubezpieczenie na życie. I albo je już masz, albo go jeszcze nie masz.

Jeśli już je masz to super. Ta podróż utwierdzi Cię w przekonaniu, że dobrze zrobiłeś. Jeśli go jeszcze nie masz - wtedy być może trochę cię wystraszy. I co najważniejsze - życia Ci ani nie uratuje, ani nie wydłuży. Ale być może sprawi, że pomyślisz o najbliższych, czy zwyczajnie o tym, co zrobić dziś ze swoją firmą.

Polisa na życie - Tarnobrzeg

Polisa na życie - Tarnobrzeg


40 lat później

Wyobraź sobie, że do Twojej 40-tki dodajemy kolejne 40 lat i przenosimy się w przyszłość. Sprawdźmy, jak to z Tobą jest. 

Wg GUSu śmiertelność w Polsce wynosi 100%. I ja sięz tym zgadzam 🙂

Gdzie żyje się najdłużej

Statystyczny Polak żyje średnio 74 lata. Polka – niecałe 8 lat dłużej. Czyli jeśli jesteś facetem to...patrzysz teraz na swój nagrobek. Jeśli jesteś kobietą to... prawdopodobnie opłakujesz śmierć męża (chyba że miał dobrą polisę na życie - taki czarny humor).

Najmniejsze szanse na dożycie do takiego wieku mają mężczyźni z Piotrkowa Trybunalskiego, a największe – z Rzeszowa, gdzie panowie żyją statystycznie 77,9 lat. Niemal równie długo żyją też mieszkańcy Sopotu (77,5 roku), Opola (77,2 lata) oraz Krakowa (76,9 lat).

Oprócz mężczyzn z Piotrkowa Trybunalskiego (którzy umierają statystycznie w wieku 70,2 lat), najkrócej w Polsce żyją mieszkańcy powiatu chełmskiego, bartoszyckiego i płońskiego (średnio ok. 70, 6 lat).
Jeśli chodzi o długość życia, to wśród Polek prym wiodą mieszkanki Białegostoku (żyją około 84,2 l.), a także panie mieszkające w Tarnobrzegu i powiecie grajewskim (żyją ok. 84,1 l.)

Najkrócej żyją z kolei panie, które mieszkają w Rudzie Śląskiej (77,9 l.), Chorzowie (78,7 l.), Świętochłowicach i Piekarach Śląskich (79,1 l.).

Co nas najcześciej wykańcza?

Najczęstszą przyczyną śmierci Polaków są choroby serca, które odpowiadają za niecałą połowę wszystkich zgonów (43,3 proc.).

Wśród chorób, które stanowią główną przyczynę zgonów wśród Polaków, dominują choroby układu krążenia. Z ich powodu ginie najwięcej mężczyzn w Polsce. Wśród kobiet największym zabójcą są z kolei nowotwory złośliwe. Polki umierają przede wszystkim na raka piersi.

Najszybciej umierają z tego powodu polscy mężczyźni. Najwięcej przypadków śmiertelnych zdarza się wśród panów w grupie wiekowej od 45 do 54 lat. W przypadku Polek, wzrost statystyk śmiertelności z powodu chorób krążenia notuje się dopiero powyżej 75. roku życia.

Niewyleczona grypa aż sześciokrotnie podwyższa ryzyko zawału! Dla serca może być bardziej niebezpieczna niż otyłość – ostrzegają kardiolodzy.

Oprócz chorób układu krążenia pod względem śmiertelności w Polsce dominują nowotwory. Najwięcej Polaków, którzy umierają z ich powodu, stanowią mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Wśród chorób układu oddechowego najwięcej przypadków śmiertelnych w Polsce notowanych jest z powodu zapalenia płuc oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Większość ofiar śmiertelnych stanowią mężczyźni.

Co ze zdrowym ciałem i zdrowym duchem?

W Polsce jest statystycznie więcej samobójców niż... ofiar wypadków drogowych! Każdego roku około 5 tys. osób odbiera sobie życie. Większość z nich stanowią mężczyźni. W wypadkach komunikacyjnych ginie prawie 20 proc. mniej Polaków niż z powodu samobójstw.

Niestety Polacy nie podejmują leczenia terapeutycznego w przypadku depresji i innych chorób, które mogą doprowadzić do tego, że targną się na własne życie.

Prym w nieprawidłowym odżywianiu wiodą polscy mężczyźni. To właśnie panowie najmniej dbają zarówno o swoją dietę, jak i stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. 69 proc. Polaków i 57 proc. Polek ma nieprawidłową masę ciała.

Statystyczny Polak w ciągu tygodnia pracuje aż 5 godzin więcej niż powinien. Niestety skutki przepracowania i codziennego stresu w pracy mogą być dla nas zabójcze. Nadgodziny wcale nie wychodzą nam na zdrowie.

Wyniki badań potwierdzają, że jeśli spędzamy w pracy więcej niż 55 godzin tygodniowo, to ryzyko zawału wzrasta aż trzykrotnie (w porównaniu do osób, które pracują standardowe 40 godzin w tygodniu).

Podstawowymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe – obie grupy powodują ok. 70 proc. wszystkich zgonów.

Każdego roku ponad 100 tys. Polaków umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca. W 90 proc. przypadków pojawia się ona u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, nadwagą,albo takich, które nadużywają alkoholu i niezdrowo się odżywiają. Często więc występuje w następstwie tego, na co mamy wpływ.

Choroba niedokrwienna serca (ChNS), powszechnie znana też jako choroba wieńcowa, w rzeczywistości obejmuje różne stany związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Wyróżnia się przede wszystkim przewlekłą chorobę niedokrwienną serca oraz ostre zespoły wieńcowe (dławica piersiowa i zawał).

Polisa na życie - statystyki chorób

Polisa na życie czyli gdzie jest mój dom.

Tak wiem. Czytasz te wszystkie liczby i sobie myślisz. Dobrze że nie jestem facetem z Piotrkowa. Tylko czemu do cholery nie mieszkam w Rzeszowie. A jeśli jesteś wysportowaną kobietą to właśnie dziwisz się spoglądając w swoją kartę zgony, na której jako diagnozę nie podano wypadku samochodowego, promieniowania kosmicznego, czarnej dziury ani nawet COVID-19. Tam jest napisane ZAWAŁ.

Ale jak to, zdrowy trub życia, dieta, sport. A no tak, zaczynasz rozumieć Kariera, praca, 55 godzin (no wiem, powiesz że tyle nie pracujesz - policz dokładnie, czy zaraz po przebudzeniu nie sięgasz po telefon sprawdzając maile), stres, ciągle w biegu, niezdiagnozowane nadciśnienie, brak czasu na wizyty u lekarza, brak czasu żeby pomyśleć o polisie na życie.

Ano właśnie. Gdzie jest Twój domu i czemu pod tym adresem mieszka ktoś inny? Dość prosta odpowiedź. Nie żyjesz od 7 lat. Dom zlicytował bank, bo przed śmiercią nie zadbałeś(aś) o polisę na życie i wszystko co tyczy zabezpieczenia rodziny na tą smutną okoliczność. Wtedy mówiłeś(aś) sarkastycznie "Jak umrę to nie będzie już mój problem",a teraz Ci łyso i patrzysz na to wszystko, czego nie załatwiłeś(aś), a przecież dokładnie wszystko co trzeba zrobić czytałeś(aś) w tym artykule: https://arturzych.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-na-zycie/.


W moich publikacjach dokładam wszelkich starań, by dać Ci jak najwięcej wiedzy i możliwości całkowicie bezpłatnie. Udostępnij proszę, ale tylko wtedy, jeśli Ci się podobało. To będzie dla mnie podziękowanie za pracę włożoną w ten artykuł.


Alternatywna ścieżka życia bez polisy na życie - rak. Czy to Ty w tej kolejce?

Teraz zabiorę Cię w podróż po innej, alternatywnej ścieżce życia, również bez polisy. Teraz będzie trochę smutniej. Jest wróg groźniejszy niż zawał. Choroba nowotworowa. Nowotwór. Rak.

Cotygodniowa wizyta w szpitalu onkologicznym

Popatrz tam na prawo. Tam jest szpital onkologiczny, w Bydgoszczy. Przyprowadziłem Cię tu z samego rana, jest 7:00. Ten parking zapchany po brzegi luksusowymi samochodami parkującymi nawet na trawniku to nie jest wielka wyprzedaż w galerii handlowej. Tymi samochodami przyjechali tu z całej Polski chorzy na raka. Ta kolejka oczekująca na rozpoczęcie rejestracji za półtorej godziny za chwilę nie będzie się mieściła w szpitalu. A wielu z osób, które są tu dzisiaj za tydzień już nie zobaczysz. Trochę większe szczęście w nieszczęściu mają Ci, co zadbali o polisę na życie, bo przynajmniej nie musząstać w kolejce i trafiają tu nieco rzadziej, bo jednak leczenie za prywatne pieniądze to spory plus. Niby szczęścia nie dają, ale kontakty ze służbą zdrowia sporo upraszczają.

Ale ale, zobacz kto tam stoi 35 od rejestracji. Przecież to Ty? Więc poczekasz jeszcze te 1,5 godziny, zanim zacznie się rejestracja, potem jakieś 2-4 godziny na pobranie krwi i wyniki badań, potem jakieś 2 godziny na wizytę u lekarza prowadzącego. A jeśli nie zdążą z wynikami albo lekarz skończy pracę - no cóż. Przyjedziesz ponownie 150km. następnego dnia z synem, córką, żoną czy mężem, bo jesteś zbyt słaby(a) aby prowadzić samochód.

Trochę liczb na temat nowotworów

Oprócz chorób układu krążenia pod względem śmiertelności w Polsce dominują nowotwory. Najwięcej Polaków, którzy umierają z ich powodu, stanowią mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Polki zabijają przede wszystkim nowotwory piersi. Obecne statystyki dotyczące zgonów z tego powodu są gorsze niż w innych krajach UE, które zdążyły wdrożyć skuteczne programy profilaktyczne. Połowa obywatelek naszego kraju nigdy nie wykonała żadnego badania diagnostycznego, które pozwoliłoby wykryć chorobę na wczesnym etapie, kiedy są większe szanse na wyleczenie. Niestety od lat nie ma też żadnej poprawy, jeśli chodzi o nowotwory sutka.

Niekorzystnym zjawiskiem jest wzrastająca z roku na rok liczba zachorowań i zgonów w wyniku chorób nowotworowych; na początku lat 90. XX w. nowotwory złośliwe były przyczyną niespełna 20 proc. wszystkich zgonów, a w 2017 r. – już blisko 25 proc.

Natomiast maleje udział zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia z 52 proc. w 1990 r. do ok. 41 proc. obecnie. Kolejnymi istotnymi przyczynami zgonów są choroby układu oddechowego, których udział wzrasta, oraz urazy i zatrucia, powodujące po 5–6 proc. wszystkich zgonów. O 2 p. proc. względem poprzednich lat wzrósł udział zgonów w przypadku których przyczyny nie zostały dokładnie określone.

Mężczyźni od 45. roku życia umierają przede wszystkim na choroby układu krążenia i udział tych zgonów systematycznie rośnie wraz z wiekiem.

Dla młodych kobiet, podobnie jak dla mężczyzn, najgroźniejsze są przyczyny zewnętrzne, ale już wśród kobiet w wieku 30–79 lat najwięcej zgonów powodują nowotwory, w tym wśród kobiet zmarłych w wieku 55–64 lata udział zgonów w wyniku nowotworów przekracza 50 proc.


Polisa na życie - NIE JEST DLA CIEBIE. Jest dla NICH.

Wróćmy do teraźniejszości. Mam nadzieję, że nie nastraszyłem Cię za bardzo. W "Opowieści Wigilijnej" Karola Dickense Ebenezer Scrooge po zobaczeniu swojej przyszłości ulega wielkiej przemianie i staje się filantropem dbając o innych.

Być może i w Twojej głowie właśnie pojawia się pytanie, czy zadbałem o innych. O żonę, męża, partnera czy artnerkę, syna czy córkę. Albo o wszystkich na raz. 

Są dwie pewne rzeczy w życiu człowieka. To, że umrzesz i że ZUS znajdzie Cię nawet po śmierci. Nie jest pewne tylko kiedy (czytaj: jak szybko) i na co umrzesz.

Od Ciebie tylko zależy to, czy będziesz na to przygotowany(a)


5 niepodważalnych powodów, kiedy polisa na życie jest Ci niezbędna

  1. Masz na utrzymaniu osoby zależne finansowo : niepracujący małżonek, niepełnoletnie dzieci, dzieci na studiach. Co się stanie, gdy zabraknie Ciebie i Twoich dochodów?
  2. Występuje dysproporcja dochodów pomiędzy małżonkami i koszty życia przewyższające jeden dochód. Bo Ty zarabiasz 3000zł., a Twoja żona 10 000zł.? Albo odwrotnie? Czy mniejsza pencja wystarczy choćby na spłatę rat?
  3. Posiadasz zobowiązania kredytowe : na ich spłatę po „otwarciu spadku…”
  4. Nie posiadasz wystarczających oszczędności płynnych lub majątku trwałego nieobciążonego kredytami aby zapewnić środki do życia rodzinie gdy Cię zabraknie. WAŻNE : majątku trwałego jak nieruchomości nie da się spieniężyć za pełną wartość szybko, a za coś rodzina musi żyć w tym czasie lub przyjąć stratę wynikającą ze sprzedaży wymuszonej
  5. Nie posiadasz płynnych oszczędność na pokrycie kosztów miesięcznych zobowiązań, życia, leczenia, rehabilitacji w przypadku poważnego zachorowania lub wypadku – powodującego czasową lub trwałą niezdolność do pracy. Pamiętasz o zawale, raku czy o tym, że możesz mieszkać w Piotrkowie?

Polisa na życie i przyczyny śmierci w Polsce - podsumowanie.

Ten artykuł nie jest po to, aby Cię wystraszyć i wcisnąć Ci polisę na życie. Jeśli taki jest Twój odbiór po tej krótkiej podróży do przyszłości to znaczy, że źle wykonałem swoją pracę.

Pewnie tak jak ja czujesz się silny i młody, zadbany, zdrowy, prawie nieśmiertelny, a lekarza ostatni raz widziałeś rok temu i to tylko po to, żeby wykupić komuś receptę (a widzisz? Ktoś tej recepty potrzebuje). Takich nieśmiertelnych jest nas więcej. I uwierz mi, wielu tego typu nieśmiertelnych zgłasza się do mnie dzień po tym, jak wykryto u nich nowotwór czy po przebytym zawale kiedy okazuje się, że potrzebne są olbrzymie pieniądze na rehabilitację. I czy nie dałoby się podpisać umowy ze wsteczną datą.

Polisa na życie - nowotwór

Polisa na życie nie jest Twoja. Tobie osobiście nic nie da. Ale ja, będąć ojcem wiem, że kiedy dzieci staną nad moim nagrobkiem, to z łzami w oczach pochyną się, położą dłoń na grobie i powiedzą:

 "Dziękuję, Tato, Mamo. Kocham Cię".

I tych kilku słów życzę Ci najbardziej.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>